איך להשתמש בכוס טפטופים? כל מה שרצית לדעת ועוד​

כוס טפטופים

הפעם אני מקדישה פוסט לאותו גביע סיליקון לאיסוף חלב אם,  שנצמד לשד ושואב ממנו חלב. פה בארץ הגביע, שמתפקד כסוג של משאבת חלב, קיבל את השם "כוס טפטופים" והכוס הפופולרית הזו היא ללא ספק אחד הלהיטים בעולם ההנקה כרגע.

אומנם מדובר במוצר נפלא עבור הרבה אמהות אבל יש כמה דברים שממש חשוב שתדעו עליה. הפוסט הזה מרכז עבורכן את כל מה שתרצו לדעת על כוס הטפטופים, איך להשתמש בה נכון, ממה חשוב להיזהר ומה שהכי מעניין אתכן – איפה אפשר לקנות אותה?

מה היא בעצם כוס הטפטופים?

אמהות נשבעות שזה עובד להן כמו קסם, שואב כמויות יפות בדקות ספורות ושהן מזמן זנחו את המשאבה החשמלית שלהן ומשתמשות רק בה. כל קבוצת מניקות בפייסבוק מלאה בתמונות של כוסות  טפטופים מלאות בחלב, גאווה ששמורה רק למניקות, ובהתלהבות של אלו שגילו את הכוס הזו לראשונה.

יחד עם ההצלחות אני רואה גם פוסטים של אמהות נבוכות שלא עובד להן עם כוס הטפטופים, ששואלות מה הן עושות לא נכון,  או "למה לא יוצא לי חלב עם כוס טפטופים?  ישבתי עם זה שעה עלי ובקושי יצא!"
אז בואו נתחיל מלדבר על זה רגע – אמהות יקרות, זה לא שעשיתן משהו לא בסדר, אתן לא פגומות!

 לא לכולן כוס הטפטופים עובדת, הנה, אמרנו את זה.

ועכשיו אפשר להמשיך, להסביר למה, לתת הצעות ייעול ולספר לכן כמה דברים שלא ידעתן עליה.

את כוס הטפטופים גיליתי לראשונה לפני שלוש שנים אי שם ברחבי האינסטגרם, עוד לפני שנהייתי מדריכת הנקה מוסמכת. באותם ימים הייתי שואבת בלעדית, כלומר אמא שהתינוק שלה מסרב לינוק מהשד ומקבל רק בקבוקים עם חלב שאוב. במהלך השנה וחצי בהן שאבתי בלעדית עשיתי ״ דוקטורט״ בכל מה שקשור לשאיבת חלב. אין מוצר או גאדג׳ט שפספסתי וכוס הטפטופים היא אחת מהם. כשראיתי אותה בפעם הראשונה עף לי הסכך, ממש ככה.

איזו גאונות!

משאבת חלב ידנית ללא צורך בחיבור לחשמל , שהיא "חתיכה אחת", בלי חלקים מתפרקים, נשטפת בקלות והכי טוב- נצמדת לשד ונשארת עליו בלי שצריך להחזיק אותה שם עם היד בזמן השאיבה. too goog to be true

מיד יצרתי קשר עם החברה הניו-זילנדית שהמציאה את הכוס המקורית, עשיתי הזמנה מיוחדת (ויקרה למדי) כי הייתי חייבת להחזיק את הפלא הזה בידיים שלי ולנסות בעצמי אחרי כל ההייפ סביבה שראיתי ברשת.

אספר לכן בקצרה שאלו היו ימי ראשית המחשבות שלי על פתיחת החנות האינטרנטית שלי והמגעים שלי עם החברה הניו זילנדית המשיכו מעבר לקנייה ההיא כי חשבתי לייבא את כוס הטפטופים הפלאית, בהמשך הפוסט אסביר גם למה בסוף החלטתי שלא.

אני כותבת את הפוסט הזה בשני כובעים; גם מנסיוני האישי, ממנו אני מקווה להרגיע את כל מי שפחות התחברה לכוס טפטופים וכמובן גם בכובע המקצועי שלי, כמדריכת הנקה מוסמכת, על אופן השימוש הנכון בכוס, השלכותיה על אספקת החלב והצעות ייעול.

למה מיועדת כוס הטפטופים?

קודם כל חשוב שתדעי – כוס הטפטופים נמכרת ומוגדרת כמשאבת חלב ידנית לשימוש בידיים חופשיות, hand free breast pump. 

מבחינת שימוש, הגביע אכן מפעיל וואקום מתמשך על השד ולא רק אוסף טפטופים.  מצד שני האם אפשר לקרוא לזה משאבה? לא לגמרי. בלי רפלקס שחרור חלב לא יקרה עם זה כלום, זה רק יכאב ואני אסביר ;

הגביע "מנצל" את רפלקס שחרור החלב ו"סוחט" עם הוואקום את השד. לכן זה עובד כל כך טוב כשמניקות משד אחד ומצמידות את הגביע לשד השני, כיוון שרפלקס שחרור החלב קורה במקביל בשני השדיים. התינוק מפעיל אותו בהנקה וכוס הטפטופים שואבת את החלב שהשתחרר בשד השני.

החלב שנאסף בכוס הטפטופים הוא לא חלב שעד כה "התבזבז" וטפטף לרפידת ההנקה. ממש לא. זה טבעי ותקין שיהיו טפטופים קלים של חלב מהשד "הפנוי" בזמן ההנקה (וזה גם טבעי אם אין כאלו ובכל זאת את מרגישה את שחרור החלב), כאמור רפלקס שחרור החלב מתרחש במקביל בשני השדיים אבל! בלי עוד תינוק שיונק או משאבה שמפעילה וואקום על השד השני לא ישתחררו ממנו יותר מאותם טפטופים. 

כן, כוס הטפטופים אוספת את הטיפות האלו אבל היא עושה הרבה מעבר לזה, היא מפעילה וואקום על השד ובכך שואבת באופן פעיל חלב שלא היה משתחרר מהשד באופן טבעי תוך כדי ההנקה. כלומר היא לא כלי שרק אוסף חלב, היא סוג של משאבה.

מנגד, כוס הטפטופים לא יכולה ממש להחליף משאבת חלב, כי הן עובדות אחרת לגמרי.

משאבת חלב מפעילה וואקום לסירוגין במהירות משתנה על השד, באופן שמחקה את מה שעושה התינוק היונק ובכך מפעילה את רפלקס שחרור החלב. לעומת זאת כוס הטפטופים לא יודעת לעשות גירוי כזה שמפעיל את רפלקס שחרור החלב. אם אני אניח אותה על השד סתם ככה, חוץ מפטמה בוואקום לא יקרה כלום.

יחד עם זאת אם נשתמש בכוס הטפטופים מספר פעמים ביום במקביל להנקות, סביר שנגביר כך את כמות החלב המיוצרת, כיוון שהיא לא רק אוספת טפטופים אלא מפנה חלב ומרוקנת את השד באופן חלקי. לכן אם את משתמשת בה, שימי לב לאספקת החלב שלך!

איך להשתמש בכוס טפטופים?

 • לחיבור לשד, לחצי על גוף הכוס (מעיכה), מקמי את הפטמה במרכז הפתח, הצמידי לשד ושחררי בזהירות את הלחיצה כך שהוואקום יחזיק אותה על השד ללא צורך במגע נוסף שלך.
 • עוד אפשרות לחיבור יציב יותר- קפלי והפשילי אחורה את שולי הפתח, מקמי את הפתח המופשל כך שהפטמה במרכז והפכי בזהירות בחזרה את שולי הפתח כך שיתפוס את הפטמה
 • שימוש בחזיית שאיבה בידיים חופשיות יעזור לוודא שהכוס נשארת במקומה ולא תיפול ותשפוך את החלב היקר שלך מבעיטה או תנועה מקרית של הבייבי היונק מהשד השני.

המלצות לשימוש בטוח

כיוון שהכוס מפעילה וואקום מתמשך, לא רצוי להשאיר אותה מחוברת לשד הרבה זמן אלא רק לכמה דקות בודדות. זו נקודה חשובה ממש! וואקום ממושך ללא הפוגה לא בריא לפטמה ולא לרקמת השד העדינה.

לא מומלץ להשתמש בה בתדירות גבוהה אם אין מטרה של הגברת כמויות חלב.

אם הוואקום מכאיב לך, שחררי וחברי מחדש בוואקום יותר עדין, אל תסבלי ואל תסכני את עצמך בנזק לשד. אם זה ממש מציק לך- כנראה שכוס הטפטופים לא ממש בשבילך למטרות שאיבה פעילה. אין צורך להתבאס,  גללי עוד קצת מטה וגלי איך בכל זאת תוכל לשמש אותך.

לאילו שימושים כוס הטפטופים מתאימה?

 • כפתרון נקודתי שנעשה באופן מזדמן הכוס בהחלט יכולה לשרת אמהות שלא מתחברות למשאבה רגילה
 • לאמהות שלא מוצאות זמן לשאוב הכוס מאפשרת לאסוף חלב "על הדרך" תוך כדי הנקה בלי להשקיע מאמצים וזמן בשאיבה. חברי כמה איסופים כאלו מכמה הנקות ויש לך מנה של חלב שאוב לבייבי.(איך אפשר לחבר חלב משאיבות שונות? קראי כאן)
 • להקלה עבור אמהות עם עודף חלב ושחרור חלב חזק שזקוקות לרוקן מעט את השד לפני שהתינוק מתחבר
 • כוס הטפטופים מעולה לסחיטה ידנית, פשוט ככלי קיבול לחלב.  כיוון שהמשפך(הפתח) רחב מאוד זה תופס מעולה את כל השפריצים שעפים לצדדים ורורצים להגיע לתקרה   הכל מטפטף יפה למטה ונאסף בכוס.

ועכשיו וידוי – התנסיתי בכוס הטפטופים גם בסיבוב הקודם שלי כשואבת בלעדית עם אספקת חלב חלקית וגם בסיבוב הנוכחי בהנקה מלאה עם אספקת חלב עודפת. אישית הוואקום המתמשך לא נעים לי . הנה אמרנו גם את זה, אני שייכת לקבוצת המיעוט של המניקות שכוס הטפטופים לא ממש עובדת להן.

אני כן משתמשת בה לסחיטה ידנית, בעיני היא כלי הקיבול המושלם למשימה. מתי בדיוק אני עושה סחיטה ידנית את שואלת? כשאין לי כוח להתעסק עם המשאבה החשמלית וכל החלקים שלה .

אז איפה אפשר לקנות כוס טפטופים?

עד לפני חודשים בודדים כוסות הטפטופים לא נמכרו בארץ ולמעשה הגיעו ארצה בהזמנות אישיות  ישירות מעלי אקספרס. אני חייבת לומר את זה ברור – גביע הסיליקון שנמכר בעליאקספרס בדולר או שניים הוא מוצר בעייתי בגלל שאינו מפוקח בשום צורה ואין לו תו תקן.  כלומר, אף גוף מוסמך ומורשה לא בדק את המוצר כך אנחנו לא באמת יודעות מה הרכב החומר והאם הוא נקי מ-BPA למשל. 

בתור מוצר שמיועד לבוא במגע עם חלב אם,  חלב התינוקות שלנו אוכלים, הוא חייב לעבור בדיקה כזו. הרי לא הינו מעלות על דעתנו להאכיל מבקבוק או לתת מוצץ בלי אישור תקינה, מבלי שנדע שעשוי מחמור בטוח לשימוש עבור תינוקות, נכון?

כוס הטפטופים המקורית נמכרת בכעשרים דולר, ובארץ במחירים משתנים וגבוהים מזה. יש לה כמובן אישור FDA וגם בשנה האחרונה תו תקן של מכון התקנים הישראלי כיוון שחברה ישראלית מייבאת ומשווקת אותה כאן בארץ הקודש. 

קבלי אינסייד אינפורמיישן-  במסגרת מחקר השוק שלי לפני שלוש שנים, בזמן ששקלתי האם לייבא או לא, הצטיידתי בכמה דגמים מקוריים וגם בכמה סוגי חיקויים. מה אומר לך? כולם עשויים סיליקון שמיועד לשמש ככלי לאוכל, כולם נראים אותו הדבר ואת האמת? לא אתפלא אם אפילו מיוצרים אותם באותו מפעל… התעשייה הסינית לא יודעת גבולות ולמוצר המקורי, אופס, אין הגנה של פטנט. 

על כן  כל מפעל סיני שמייצר מוצרי סיליקון לתעשיית המזון יכל לייצר תבנית של המוצר ולהתחיל לייצר כוסות טפטופים בייצור המוני. זה בדיוק מה שקרה, השוק הוצף, עלי אקספרס הוצף בכוסות טפטופים בדולר וחצי. אני החלטתי לא להיכנס להרפתקה כלכלית שתעלה הון די מכובד (המוצר עצמו שעלותו יקרה, הובלתו לארץ והדובדבן- סאגת העברת משאבה/ כלי אוכל שמיועד לתינוקות לאישור במכון התקנים הישראלי) רק כדי לראות שאמהות מעדיפות מוצר זול בלי שום אישור על פני מוצר בדוק ומאושר שעולה בשקלים פי 50 בערך.

לכן שמחתי כל כך שגיליתי שחברת אמדה הרימה את הכפפה, מצאה חלופה איכותית ובטוחה והעבירה אותה אישור תקינה של מכון התקנים הישראלי. כיום אפשר לקנות פה בארץ ואפילו ממש פה אצלי בחנות כוס טפטופים במחיר אטרקטיבי והוגן מבלי להתפשר על האיכות, הבטיחות והשקט הנפשי שלך ובלי לשלם ביוקר.

רוצה להצטייד באחת? לחצי כאן.

כבר משתמשת בכוס טפטופים? ספרי לי בתגובות איך היא עובדת עבורך? מה את אוהבת בה?


היה מעניין? מוזמנת לשתף 🙂

Facebook

6 תגובות

 1. היי אני מניקה כבר חודשיים את הקטן שלי ושואבת בנוסף פעמיים בשבוע(כשאני יוצאת ללימודים-סטודנטית)
  האם נכון לי להשתמש בכוס טיפטופים ?
  רשמת:
  "לכן אם את משתמשת בה, שימי לב לאספקת החלב שלך!"
  זאת אומרת שזה גם יכול לפגוע בחלב שלי באיזה שהוא אופן ?

 2. הי! אשמח לקבל תשובתך.
  האם ניתן להעביר סטריליזציה את כוס הטפטופים שאת מוכרת?
  תודה
  ריס

  1. הי ריס!
   שאלה במקומה 🙂 בהחלט אפשר, סטריליזציה במים רותחים(לא במיקרו), עד 120 מעלות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן